Kesariani i inne atrakcyjne miejscowości

1Kesariani stanowi miejscowość znajdującą się w regionie Attyki. Jest to niewielka miejscowość, na obrzeżach której znajduje się wiele obiektów dydaktycznych, jak i miasteczko akademickie. Nad miastem góruje szczyt Ymittos o wysokości 1026 metrów nad poziomem morza. Zbocza góry pokrywają dziewicze lasy, które objęte są ochroną. Tu również znajduje się strzelnica wojskowa, gdzie w czasach drugiej wojny światowej służyło jako miejsce śmierci greckich patriotów. Prawa miejskie Kesariani otrzymało dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Niegdyś miejscowi zajmowali się jedynie rolnictwem.

Miejscowość ta jest również bogata w różnego rodzaju zabytki architektoniczne, jak i ścieżki przyrodnicze. Między innymi usytuowany jest tutaj klasztor bizantyjski wraz z muzeum Moni Kaisarianis. Kompleks ten położony jest na zboczach góry Ymittos. Otaczają go ścieżki rekreacyjne oraz zieleń. W okolicy znajdują się również ruiny klasztoru frankońskiego, jak i starożytnej bazyliki.

W regionie Epiru znajduje się nadmorska miejscowość ? Preweza. Dokładnie znajduje się nad cieśniną, która łączy ze sobą Morze Jońskie oraz Zatokę Ambrakijską. W niedalekiej odległości od miasta usytuowane są ruiny starożytnego Nikopolis. Niegdyś miasto to należało do Republiki Siedmiu Wysp. Do atrakcyjnych miast greckich należą również Polichni oraz Pirgos. Pirgos usytuowane jest na Peloponezie, a z kolei Polichni w Macedonii Środkowej. Zatem każde z nich otaczają inne walory przyrodnicze.

Źródło zdjęć: 1

Masyw Olimpu

1Najwyższym pasmem górskim w Grecji jest masyw Olimpu. Góry te zajmują obszar położony w północno ? wschodniej części kraju. Najwyższym szczytem jest tutaj Mitikas o wysokości 2918 metrów nad poziomem morza. do pozostałych szczytów masywu należą między innymi: Skolio o wysokości 2912 metrów nad poziomem morza, Stefani o wysokości 2909 metrów nad poziomem morza, Skala o wysokości 2866 metrów nad poziomem morza oraz Touba o wysokości 2785 metrów nad poziomem morza. Pasmo to góruje nad Zatoką Termajską. Masyw ograniczają również doliny rzeczne.

Stoki Olimpu porośnięte są lasami, zarówno liściastymi, jak i iglastymi. Występuje tutaj również makia. W wyższych partiach spotykamy tu łąki. W latach trzydziestych XX wieku powstał tutaj park narodowy. Znajduje się tutaj ośrodek wypoczynkowo ? turystyczny. Najfajniejsza trasa wycieczkowa na Olimp prowadzi z Litochoro. Masyw ten przecinają również szlaki drogowe, jak i kolejowy. Podróżując pociągiem na pewno z jego okien będą rozpościerać się przepiękne widoki. Trasa wiedzie również przez tunele.

Masyw Olimpu odegrał dużą rolę podczas powstań narodowych w Grecji. Ponadto góry dawały także schronienie podczas okupacji włosko ? niemieckiej w trakcie drugiej wojny światowej, jak i podczas greckiej wojny domowej. Olimp kojarzy nam się przede wszystkim z siedzibą greckich bogów. Według starożytnych wierzeń greckich to tutaj właśnie Zeus kierował ludzkimi losami. Nikt nie mógł się tam dostać. Każdy, kto próbował się dostać do siedziby bogów, spadał z góry.

Źródło zdjęć: 1

Malownicze Pindos

1Na terenie Grecji znajduje się wiele pasm górskich, które przyciągają turystów swoimi walorami krajobrazowymi, jak i przyrodniczymi. Jednym z nich są góry znajdujące się w południowo ? wschodniej część ? pasmo Pindos. Najwyższym szczytem tych gór jest Smolikas o wysokości 2637 metrów nad poziomem morza. Pod względem morfologicznym są to zróżnicowane góry, w których skład wchodzą zarówno wysokie szczyty, jak i głębokie wąwozy.

Krajobraz wzbogacają dwie strefy drzewne, w skład których wchodzą lasy liściaste oraz lasy iglaste. Lasy iglaste porastają wyższe partie górskie. Tutaj spotkamy między innymi takie drzewa, jak sosna czarna, czy jodła grecka. Z kolei lasy liściaste to mieszane lasy występujące w wąwozach. Porastają również niższe partie gór, jak i malownicze doliny. Jest to środowisko życia wielu gatunków zwierząt, jak i ptaków. W lasach spotkać można między innymi niedźwiedzie oraz wilki. Jest to niestety region zagrożony.

Poprzez negatywny wpływ człowieka na środowisko spowodowany powstawaniem nowych kurortów górskich, wycinką drzew, jak i rolnictwem, tereny są narażone na degradację. Dochodzi tutaj między innymi do groźnych osunięć zboczy. Stąd też na terenie gór Pindos powstały dwa parki narodowe: Park Narodowy Pindos oraz Park Narodowy Wikos ? Aoos. Ten drugi bogaty jest w malownicze wąwozy, takie jak: Wjosa, Aoos oraz Wikos.. Znajduje się tutaj także szczyt Gamila o wysokości 2497 metrów nad poziomem morza. Powierzchnia tego parku wynosi 126 kilometrów kwadratowych. Park jest rajem dla amatorów między innymi raftingu.

Źródło zdjęć: 1

Pasmo gór Tajget

1Na Półwyspie Peloponeskim usytuowane jest malownicze pasmo górskie, którego powierzchnia liczy sobie około 2500 kilometrów kwadratowych. Stanowi granicę pomiędzy Mesenią a Lakonią. Południowa część tego pasma wcina się głęboko w morze, co daje wspaniałe krajobrazy na Półwyspie Mani. Góry obmywane są przez wody Zatoki Lakońskej oraz Zatoki Meseńskiej. Półwysep Mani kończy się przylądkiem Matapan. Góry tworzą skały osadowe oraz marmur. Skały budujące pasmo są zwarte. Tworzą trudno dostępne granie.

Charakterystyczną cechą Tajgetu są strome stoki. Jest to najwyższe pasmo górskie, jakie znajduje się na całym Peloponezie. Najwyższym szczytem pasma jest Ajos Ilias o wysokości 2407 metrów nad poziomem morza. góra ta posiada charakterystyczny kształt przypominający piramidę. Panuje tutaj kontynentalny klimat. Zimą nie są tu obce duże opady śniegu, który zalega do maja. Góry posiadają szeroko rozwinięty system rzeczny, na który składają się strumienie i większe rzeki.

Najbardziej atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym jest Mani oraz Mistra. W najniższej części pasma znajduje się wiele malowniczych miasteczek, jak i prowadzi z nich wiele szlaków turystycznych. Ścieżki turystyczne znajdują się w otoczeniu lasów świerkowych, z których rozpościerają się atrakcyjne widoki. Góry pełne są również schronisk turystycznych, które są czynne sezonowo. Dodatkową atrakcją Tajgetu są niewielkie zamki oraz zamieszkałe wieże. Okoliczne miejscowości posiadają zabudowę turystyczną. Znajduje się tu również droga kołowa, która prowadzi przez granie. Przy niej usytuowany jest klasztor.

Źródło zdjęć: 1

Masyw Parnitha

1Różnorodność fauny i flory mieszcząca się w gęstym lesie przyciąga turystów w rejony masywu górskiego Parnitha. Najwyższy szczyt ma tutaj wysokość 1413 metrów nad poziomem morza. Większość terenów górskich podlega tutaj ochronie zebranej w Park Narodowy Góry Parnitha. Mieszkają tutaj rzadko spotykane jelenie szlachetne.

Jeszcze niedawno masyw porastały tysiącletnie drzewostany, które niestety w 2007 roku strawił pożar. Niewielkie ocalałe tereny drzewostanu są dopełniane sadzonkami. Gęsty las złożony z jodły greckiej oraz sosny alpejskiej. U podnóża masywu rozpościerają się pola uprawne oraz pastwiska.

W wyższych partiach znajduje się hotel, kasyno oraz schroniska turystyczne, do których dostaniemy się drogą asfaltową. Na samym szczycie usytuowana jest wieże telewizyjna, z której rozpościera się widok na niemalże całą Attykę, morze oraz wyspy. Przez masyw ten wiedzie również inna droga, która prowadzi do parku rodzinnej rekreacji, jak i lasów królewskich w Tatoi.

Na szczyt Mont Parnes kursuje kolej linowa, która jest bezpłatna. Bezpłatny jest również parking znajdujący się przy dolnej stacji kolejki. Południowy stok góry Parnithy posiada również jaskinię, która ma mitologiczne znaczenie, gdyż tam czczono bożka Pana. Tutaj również znajdowało się mitologiczne siedlisko Muz.

Południowe zbocza góry bogate są również w zabytki architektoniczne, takie jak ateńska strażnica z IV wieku ? zamek Fili, starożytny górski szlak handlowy, który obecnie stanowi ścieżkę archeologiczną oraz XIII ? wieczna kaplica.

Źródło zdjęć: 1

Litochoro

1Litochoro to miasto znajdujące się w południowej części Pieria w Grecji. Nazwa miasta oznacza kamienne miejsce. Podczas walk wyzwoleńczych w mieście tym znajdowało się tureckie więzienie. Więzienie to nie miało dobrej sławy. Znajdowali się tutaj bohaterowie narodowego ruchu oporu. W 1946 roku odbyła się znana akcja byłych partyzantów ELAS, którzy uwolnili z więzienia swoich torturowanych kolegów.

Obecnie na terenie więzienia znajduje się deptak, przy którym usytuowane są obiekty gastronomiczne oraz hotel. Na byłym dziedzińcu więziennym znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się malowniczy widok na strumień oraz na góry masywu Olimp. Poniżej miejsca, gdzie znajdowało się więzienie usytuowany jest obiekt, gdzie funkcjonuje zarząd Parku Narodowego Olimp. Ponadto całość dopełniają punkty restauracyjne, które wiosną wspaniale przyozdabiają kwitnące kwiaty.

Miasto posiada także zaplecze turystyczne między innymi w postaci Riwiery Olimpijskiej, gdzie rozwinęła się bogata baza noclegowa. Jest to zatem idealne miejsce wypadowe na szlaki turystyczne Olimpu.

W okresie od października do kwietnia zalegają tutaj połacie śniegu, ale latem bez problemu dostaniemy się stąd drogą asfaltową do okolicznej miejscowości Prionia. Tu znajduje się punkt gastronomiczny oraz stacja parku narodowego.

W centrum miasta ? Litochoro ? znajduje się Muzeum Morskie. Niedaleko miasta znajduje się Państwowe Muzeum Archeologiczne wraz ze starożytnym Dion. Zatem miasto nie tylko jest atrakcyjne pod względem wypadów w góry, lecz również znajduje się tu wiele zabytków okolicznych.

Źródło zdjęć: 1

Greckie Parnas

1

W dzisiejszych czasach góry te również mają duże znaczenie. Jest to słynny ośrodek turystyczny, gdzie można uprawiać wiele sportów zimowych i nie tylko. Bardzo dobrze rozbudowana jest tu infrastruktura turystyczna z szeroką bazą rekreacyjną. Centrum turystyczne znajduje się w miejscowości Arachowa. Większość gór porastają lasy świerkowe ze starym drzewostanem. Pasmo to można porównywać z Tatrami Słowackimi. Latem pogoda jest tutaj ciepła oraz sucha.

W mitologii greckiej góry te stanowiły siedzibę Apollina ? boga sztuki. Tutaj również mieszkały jego muzy. Góry te związane są ze sztuką, głównie z literaturą. Wielu wybitnych poetów w swoich dziełach nawiązywało do gór Parnasu. Rozwinął się wówczas prąd parnasizmu.

W miejscu tym odkryto także ślady kultu bożka Pana. Był to opiekuńczy bóg lasów i pól. Posiadał postać pół człowieka pół kozy.

Ważnym elementem krajobrazowym Grecji są także Meteory. Jest to masyw górski zbudowany z piaskowca. Skały tutaj mają wysokość nawet powyżej 500 metrów. Na szczytach skał znajdują się monastyry. Pasmo to znajduje się na krańcu równiny tesalskiej, w jej północno ? zachodniej części. Niedaleko znajduje się miasto ? Kalampaka. Miejsce to ma znaczenie turystyczne, jak i religijne.

Źródło zdjęć: 1

Olimp ? mitologiczna siedziba bogów czy malowniczy masyw górski

1Olimp to nie tylko mitologiczna siedziba bogów. Jest to także jedno z pasm górskich dobrze znanych obecnie w Grecji i nie tylko. Masyw ten znajduje się w północno ? wschodniej części Grecji. Najwyższym szczytem jest tutaj Mitikas o wysokości 2918 metrów nad poziomem morza. do pozostałych szczytów tego masywu należą między innymi: Skolio o wysokości 2912 metrów nad poziomem morza, Skala o wysokości 2866 metrów nad poziomem morza oraz Touba o wysokości 2785 metrów nad poziomem morza.

Cały masyw rozciąga się pomiędzy dolinami rzecznymi i znakomicie prezentuje się nad Zatoką Termajską. Góry porasta różna roślinność. Są to lasy liściaste, iglaste oraz makia. Najwyższe partie górskie zajmują łąki.

Miejsce to jest również ośrodkiem wypoczynkowo ? turystycznym. Na terenie Olimpu utworzono również park narodowy. Na Olimp prowadzi szlak turystyczny z Litochoro.

Za czasów greckiej wojny domowej, okupacji włosko ? niemieckiej czy czasów powstań narodowych Olimp dawał schronienie partyzantom.

Przez ten masyw górski przebiegają dwa szlaki drogowe oraz jeden kolejowy. Zasadnicza trasa przecinająca Olimp wiedzie z Macedonii do Tesalii przebiegając przez dolinę Tempi. Obecnie w masywie powstały liczne tunele drogowe, które przyspieszyły przebieg trasy przez góry.

W mitologii greckiej Olimp stanowił siedzibę bogów, a głównie Zeusa, który to zarządzał losami ludzkimi. Zwykły śmiertelnik nie mógł tam się dostać, ponieważ każda podjęta wspinaczka do boskiego królestwa kończyła się upadkiem człowieka.

Źródło zdjęć: 1