Wioski i osady

1Grecja to nie tylko duże metropolie, które całą dobę tętnią życiem. Znajdują się tutaj również mniejsze osiedla, które mogą poszczycić się nie tylko wspaniałą historią i starożytnymi zabytkami, ale i doskonałymi walorami przyrodniczo ? krajobrazowymi. Na północnym wybrzeżu wyspy Korfu usytuowana jest dawna wioska rybacka – Acharawi. Dziś miejsce to bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów. Wzdłuż wybrzeża ciągną się przepiękne i czyste plaże. W czasach starożytnych znajdowało się tu miasto, które pod koniec I wieku przed naszą erą zostało zniszczone przez Imperium Rzymskie.

Nad Morzem Jońskim w VII wieku przed naszą erą znajdowała się kolonia Koryntu ? Anaktorion. W północnej części Grecji znajduje się starożytne miasto Dion. Usytuowane są tutaj liczne świątynie. Oprócz wykopalisk archeologicznych znajduje się tu muzeum. Kiwotos to grecka wioska usytuowana w północno ? zachodniej części tego państwa. Panuje tutaj górzysty krajobraz, a sama osada usytuowana jest na wysokości około 680 metrów nad poziomem morza. Turystyczną miejscowością jest Kokkino Nero. Znajduje się na wybrzeżu tesalskim. W okolicy znajduje się źródło o dużej zawartości żelaza. Najwyżej położoną grecką miejscowością jest Samarina.

Nadmorskimi miejscowościami z kolei są: Agria, Embonas, Jennadi oraz Kaminia. Agria położona jest w regionie Magnezji. Embonas oraz Jennadi usytuowane są na wyspie Rodos. Embonos znajduje się na wysokości 850 metrów nad poziomem morza. nieopodal leży najwyższy szczyt Rodos ? Ataviros o wysokości 1215 metrów nad poziomem morza. Wioska ta słynie z produkcji wina. W Jennadi rozciągają się żwirowo ? kamieniste plaże. Kaminia z kolei znajduje się na wyspie Laemnos. Nieopodal znajdują się ruiny starożytnego Poliochni.

Źródło zdjęć: 1

Nauplion pełen zabytków

1Nauplion to miejscowość grecka położona na wybrzeżu Peloponezu. Już od dawnych czasów miasto to stanowiło ważną metropolię portową. Bliskość Zatoki Argolidzkiej było wytyczną przeznaczenia Nauplion. Niestety w epoce klasycznej powoli zaczęło miasta podupadać, aż do końca II wieku przed naszą erą zostało całkowicie opuszczone. Do dziś ze starożytnej portowej metropolii zachowały się jedynie ruiny. W okresie bizantyjskim w miejscu tym powstało kolejne miasto, które wybudowano w formie obronnej twierdzy. W okresie wczesnego średniowiecza Nauplion często najeżdżany był przez krzyżowców. W XIV oraz w XV wieku miasto należało do Wenecjan. Wówczas powstał tutaj obronny zamek Bourtzi na przybrzeżnej wyspie. W kolejnych dziejach Nauplion znalazło się pod władaniem tureckim, a na przełomie XVII i XVIII wieku ? pod okupacją wenecką.

W pierwszej połowie XIX wieku, kiedy Grecja odzyskała niepodległość, Nauplion stało się pierwszą stolicą kraju. Obecnie miejscowość ukierunkowana jest na turystykę. Jest to ośrodek wypoczynkowy odwiedzany głównie przez Greków. Zamek Bourtzi jest odwiedzany przez turystów, a przez 40 lat w XX wieku funkcjonował tutaj hotel. Poza zamkiem znajdują się tu twierdze: Akronauplia oraz Palamidi.

Nieopodal Nauplion znajduje się inny znany Grekom kurort ? Tolo. Tolo cechuje się ciepłym morzem oraz dużą plażą. W pobliżu znajduje się wiele zabytkowych starożytnych pozostałości, jak Mykeny, czy Tiryns.

Turystyczną miejscowością jest także Nimfeo. W mieście znajdują się hotele, jak i wiele interesujących zabytków. Odwiedzić tutaj można zabytkowy cmentarz prawosławny z XVIII wieku, jak i Muzeum Kulturalne.

Źródło zdjęć: 1

Miejscowości aglomeracji Wielkich Aten

1W regionie Attyki oraz w granicach Wielkich Aten znajduje się miasto Nea Pendeli. Nazwa miejscowości pochodzi od góry Penteli, z której masywu niegdyś pozyskiwano marmury Petelickie. Marmury te stanowiły budulec wielu słynnych antycznych budowli. Większość terenów miasta to osiedla mieszkaniowe, jednakże w północnej jego części zobaczyć można farmy oraz lasy. Znajdują się tutaj szkoły, banki oraz liczne place.

W aglomeracji Wielkich Aten usytuowane są również takie miasta, jak Nea Makri, czy Nea Chalkidona. Nea Makri to ośrodek przemysłowy, a Nea Chalkidona to niewielka miejscowość o statusie gminy miejskiej. W pobliżu miasta znajduje się europejska autostrada, co daje możliwości szybkiego oraz łatwego połączenia z okolicznymi miastami. Jeszcze do lat pięćdziesiątych XX wieku było to miasto farmerskie. Charakter rolniczy miasta zburzyła postępująca w drugiej połowie XX wieku urbanizacja. Połacie lasów oraz tereny rolnicze w nielicznej liczbie zachowały się jedynie w północnych kresach miejscowości. Obecnie jest to duże miasto przemysłowe bogate w gmachy szkolne, bankowe oraz place. Znajduje się tutaj również dworzec kolejowy.

Grecja podzielona jest na różne regiony. Oprócz Attyki wymienić tutaj można między innymi Macedonię Środkową. W tym regionie położona jest miejscowość o nazwie Nausa. Jej partnerskim miastem jest między innymi polski Zgorzelec. Grecja to nie tylko kraj turystyczny, ale i przemysłowy, z bogatym zasobem zabytków. Stąd też cały czas przyciąga rzesze turystów, którzy chętnie zwiedzają nawet mniej popularne miasta.

Źródło zdjęć: 1

Znane miasta Attyki

1Nea Filadelfia jest miejscowością znajdującą się w regionie Wielkich Aten, w Attyce. Projekt urbanizacyjny miasta powstał na początku XX wieku. Wówczas powstał centralny plac z gwiaździstym układem ulic. Przecznice stanowiły obwodnice centralnej części miasta. Całość oparta była na konwencji miasto ? ogród. Zabudowa miasta jest dość jednolita. W połowie XX wieku powstało tutaj nowe osiedle złożone z bliźniaczych domków jednorodzinnych ułożonych szeregowo. Całość otaczała zieleń drzew i innych roślin. Również w otoczeniu zieleni powstało inne osiedle ? osiedle bloków. Przed rozbudową miasto posiadało charakter rolniczo ? sadowniczy. Do rozwoju infrastruktury należy włączyć rozbudowę ulic oraz zaplecza sportowego.

Obecnie przez miasto przebiega jedna z ważniejszych greckich autostrad. Po mieście kursuje szybka kolej miejska, trolejbusy oraz autobusy. Miasto nie jest gęsto zaludnione, a szarość rozwiniętej urbanizacyjnej miejscowości przyćmiewają skwery zieleni oraz parki. Charakterystycznym miejscem miasta jest sztuczne jezioro, którego otoczenie zapiera dech w piersiach. Liczne fontanny oraz wysepka na środku dodają uroku całej architekturze krajobrazu. Podświetlone dysze fontann to nie wszystko.  Znajduje się tutaj również imitacja wiatraka, jak i elegancka kawiarnia. Całość można oglądać z dużego tarasu. Teren parku, w którym znajduje się jezioro, posiada bogatą infrastrukturę sportową, oświatową oraz miejsca zabaw dla dzieci.

Nea Erithrea to miejscowość znajdująca się w Attyce z masywem Parnitha. Jeszcze całkiem niedawno dominowało tutaj rolnictwo. Duże powierzchnie miasta zajmują lasy, które są płucami aglomeracji Wielkich Aten.

Źródło zdjęć: 1

Miasta rekreacyjne

1Grecję znajdziemy w ofertach wielu biur podróży. Słynie i ze wspaniałych plaż, i z ciepłych mórz, jak i gór i tysiąca zabytków starożytnego świata. Jednym z tak atrakcyjnych miejsc jest Parga. Miejscowość ta położona jest nad Morzem Jońskim. Znajduje się tutaj bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Zarówno miasto, jak i okolica słyną ze znakomitych walorów przyrodniczych, jak i krajobrazowych. Ponadto znajduje się tutaj wiele zabytków, nawet z okresu kultury mykeńskiej. Wiele fortyfikacji stanowi obiekty chętne zwiedzenia. Jeszcze na początku XIX wieku miasto stanowiło składową Republiki Siedmiu Wysp. Niedługo potem miasto zostało sprzedane Turcji, a w skład Grecji powróciło dopiero na początku XX wieku.

Wśród pozostałych greckich mniejszych miasteczek warto również wymienić: Kalamatę znajdującą się w południowo ? zachodniej części Peloponezu, Panoramę znajdującą się w Macedonii Środkowej, Pallini położonej w Attyce, czy Paleo Faliro. Koridallos to miejscowość słynąca z więzieniem, jakie tu się znajduje. W przeszłości to jedno z najważniejszych greckich więzień było miejscem tortur oraz kaźni greckiej lewicy i patriotów. Położone jest w regionie Wielkich Aten, tak jak i Nea Smirni, czy Papagu.

Lawrio to z kolei miejscowość oferująca wiele atrakcji turystom. Znajduje się tutaj wiele parków, pomników, jak i XIX ? wieczne piece hutnicze. Dużą atrakcję stanowią tutaj znajdujące się w okolicy ? ruiny świątyni Posejdona. Okolica także bogata jest w formy geologiczne, które objęte są formą parku geologicznego. Z kolei okoliczne wybrzeże stanowi krajobraz po dawnej działalności wulkanicznej. Klify, dzikie plaże oraz tereny archeologiczne oddają bogaty charakter tej miejscowości.

Źródło zdjęć: 1

Miasta regionu Wielkich Aten

1W nomarchii Aten znajduje się wiele większych, jak i mniejszych miast, z których każde ma swoją historię i atuty turystyczne. Wśród tych miast warto wymienić Petrupoli, Peristeri, Perama, Pefki, czy Peania. I tak na przykład Peania stanowi centrum greckiego przemysłu elektronicznego., zarówno jeśli chodzi o dziedzinę informatyki, telekomunikacji, czy też oświetlenia. W mieście odbywa się raz do roku Międzynarodowe Centrum Wystawiennicze. Na targach tych prezentowane są nie tylko krajowe, ale i zagraniczne produkty oraz usługi. Działa tutaj również szybka kolej podmiejska, a i nie brakuje tutaj rozbudowanej sieci dróg, które łączą się z pobliską autostradą. Co więcej, znajdują się tutaj liczne centra handlowe.

Do pozostałych atrakcji miasta należy znajdująca się w pobliskich górach jaskinia. Jaskinia ta znajduje się w zboczu góry Hymetu na wysokości 510 metrów nad poziomem morza. Kutuki to jedna z ciekawszych jaskiń. Łączna długość korytarzy udostępniona dla turystów posiada długość 350 metrów. Znajdują się tutaj niesamowite formy skalne, które przedstawiają znane budowle światowe, czy zwierzęta. Główna komnata jaskini jest dosyć spora. Jej średnica wynosi około 60 metrów. Do jaskini przylega muzeum.

Ciekawe miejscowości również znajdują się w innych regionach Grecji, jak na przykład Macedonia Środkowa. Znajduje się tutaj między innymi Kalamaria ? centrum przemysłu spożywczego, czy Pilea ? bogata w zielone skwery. Bogactwo krajobrazowe, jak i doskonałe położenie w ciepłej strefie klimatycznej rok rocznie przyciąga turystów do Grecji.

Źródło zdjęć: 1

Infrastruktura miast greckich

1Z reguły Grecja posiada zabudowę turystyczną, ponieważ przyjeżdża do tego kraju masa turystów. Znajduje się tutaj wiele interesujących miast położonych w różnych częściach kraju, a co za tym idzie ? różnią się one walorami przyrodniczymi oraz krajobrazem. W centralnej części Grecji znajduje się między innymi Karditsa, a w Attyce ? Kamatero. W regionie Wielkich Aten leży również Kallitjea. Jest to ośrodek przemysłu włókienniczego, jak i produkcji spożywczej. We wschodniej części Attyki leży Kaliwia Thoriku, a w Macedonii Zachodniej ? Ptolemaida. Miastem wyspiarskim jest na przykład Kardamena. Usytuowane jest ono w południowej części wyspy Kos, która znajduje się w archipelagu Dodekanez.

Kardamena stanowi typową turystyczną miejscowość z bogatą infrastrukturą przeznaczoną dla podróżnych i wczasowiczów. Znajdują się tutaj liczne hotele, kawiarnie oraz restauracje. W regionie Attyki usytuowane jest natomiast Psichiko. Jest to miejscowość typowo biznesowa. Część architektury miasta stanowi zabudowa arystokratyczna. Tu również znajduje się wiele szkół, jak i filie wyższych uczelni. Nie brakuje tutaj ambasad oraz konsulatów. W mieście działa wiele instytucji kulturalnych oraz sportowych.

W regionie Drama natomiast znajduje się Prosotsani. Jest to miejscowość turystyczna, której ogromną atrakcję stanowią pobliskie jaskinie. W centralnej części Półwyspu Chalcydyckiego położone jest Polijiros, które słynie z produkcji tradycyjnej greckiej wódki ? ouzo.  Latem odbywa się tutaj festiwal ouzo, na którym odbywają się różne zawody sportowe. Nieopodal miasta znajdują się kurorty z malowniczymi i czystymi plażami. Szczególnie na uwagę zasługuje plaża w Melinda, która znajduje się w przełomie rzeki  z drzewami oliwnymi.

Źródło zdjęć: 1

Zmodernizowane miejscowości

1W północnej Grecji na Przylądku Athos znajduje się Nea Roda. Jest to miejscowość położona na wybrzeżu Morza Egejskiego. Jest to portowe miasteczko, którego główną dziedziną gospodarki jest turystyka. Ciekawostką dotyczącą tej miejscowości może być fakt, iż w V wieku przed naszą erą pewien król Persji ? Xerxes chciał przekopać przez przylądek tunel. Miasteczko ze względu na swoje położenie, historię oraz ciepły klimat przyciąga turysty stów.

Miastem o innym charakterze jest Nea Sinasos. Miasto położone jest  w północnej części wyspy Eubea. Charakter okolicy jest górzysty. Miejscowość ta jest dość nowym miastem, ponieważ powstało dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Dużo miast znajduje się w regionie Attyki, jak Neo Psichiko, Nikea, czy Nea Ionia.

Neo Psichiko jest miejscowością dość zmodernizowaną o odnowionej infrastrukturze. Ta renowacja była konieczna ze względu na Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w Atenach. Do połowy XX wieku miejscowość głównie posiadała charakter rolniczy. Ze względu na wzmożoną urbanizację, farmy straciły na znaczeniu. Obecnie jest to biznesowa metropolia, której zabudowa przeplata się z licznymi parkami, a w północnej części miasta ciągną się połacie lasu.

Nikea to natomiast miejscowość znana z kamieniołomów, które działały tu do lat sześćdziesiątych XX wieku. Miasto bogate jest w skwery zieleni oraz obiekty sportowe. Nowa Jonia to z kolei miejscowość o korzeniach przemysłowych. Obecnie jest to metropolia o charakterze mieszkalno ? biurowym.

Źródło zdjęć: 1

Karlowasi i inne wyspiarskie miasta

1Karlowasi to miejscowość położona na wyspie Samos. Znajdują się tutaj oddziały Uniwersytetu Egejskiego takie, jak: matematyka, statystyka oraz informatyka. Zatem jest to ważny ośrodek edukacyjny, ale nie tylko. To również miasto pełne zabytków pochodzących z czasów starożytnych. Karlowasi znane jest również z wyrobów tytoniowych. Tworzy ono aglomerację wraz z pobliskimi wioskami, takimi jak na przykład: Platanos, Kastania, Leka, Nikoloudes oraz Idroussa.

Wyspiarskim miastem jest również położone na Krecie ? Kissamos. Główną rolę dla miasta pełni port rybacki, który także obsługuje promy z Kithiry oraz Peloponezu. W mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym zobaczyć możemy starożytne mozaiki rzymskie. W skład całej aglomeracji wchodzą okoliczne wioski.

Kos to natomiast miejscowość położona na wyspie o tej samej nazwie. Znajduje się w regionie Wysp Egejskich Południowych,. Niegdyś miasto należało wraz z kilkoma innymi do heksapolisu ? związku miast doryckich. Na terenie miejscowości odnaleziono liczne pozostałości po antycznym mieście, jak akropol, teatr, świątynie, czy stadion. Ponadto znajdują się tutaj pozostałości kościołów starochrześcijańskich. W mieście znajdują się również gorące źródła mineralne oraz muzeum.

W zabytkowym Kleonaj z kolei można zobaczyć stary kamieniołom pochodzący z czasów starożytnych. Kamienie były niezbędne do budowania świątyń. Tu również znajdują się pozostałości po świątyni Heraklesa. W mieście niegdyś bito własne monety. To starożytne miasto upadło w okresie średniowiecza.

Źródło zdjęć: 1

Kastoria i inne zabytkowe miasta

1Kastora to zabytkowa miejscowość położona wśród gór w północno ? zachodniej części Grecji. Miasto otaczają Góry Dynarskie, a u jego stóp znajduje się jezioro Kastoria. Miejscowość słynie głównie z wyrobu futer. Jednakże znajduje się tutaj wiele zabytków sakralnych, jak i inne ciekawe miejsca. Wśród kościołach warto tutaj wymienić X ? wieczny kościół świętych Kosmy i Damiana z XII ? wiecznymi freskami wykonanymi w stylu macedońskim, XI ? wieczny kościół Matki Boskiej z XIV ? wiecznymi freskami oraz XV ? wiecznymi malowidłami zewnętrznymi, jak i kościół Agios Stefanos z freskami pochodzącymi z okresu od IX do XII wieku. Ważnym elementem zabudowy sakralnej jest również klasztor Panagia Mavriotissa. Znajduje się on nad jeziorem, a jego wnętrze zdobią XII ? wieczne freski.

Warto tutaj wspomnieć również o miejscowych muzeach: Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Bizantyjskim. Muzeum Bizantyjskie mieści w sobie kilkadziesiąt ikon, z których najstarsza ma ponad 900 lat. Muzeum Etnograficzne zawiera wiele interesujących eksponatów. Znajduje się w starej dzielnicy miasta, a sam budynek, w którym się mieści jest zabytkowy i pochodzi z XVII wieku.

W Grecji znajduje się wiele ciekawych pod względem turystycznym miasteczek, jak Karpenisi, Korinos, czy Trikala. Korinos znajduje się w regionie Macedonii Środkowej, a nad rzeką Pinos w centralnej części Grecji leży  Trikala. Korinos położone jest między Morzem Egejskim, a Masywem Olimpu, co daje wspaniały okoliczny krajobraz.

Źródło zdjęć: 1