Starożytne Methoni

1W południowo ? zachodniej części Peloponezu usytuowane jest zabytkowe miasto portowe Methoni. Miasto powstało w czasach antycznych. W dziełach Homera nosiło nazwę Pedasos. W IX wieku miasto znalazło się w granicach państwa bizantyjskiego. Wówczas miasto stanowiło bazę do walki z piratami. Również w tym samym czasie miał miejsce arabski atak na miasto. Flota arabska została rozbita.

W XII wieku miasto zaatakowali Wenecjanie. W XIII wieku Godfryd Villehardouin wraz ze swoim przyjacielem podbił cały Peloponez tworząc Księstwo Achai. Następnie krzyżackie księstwo zostało zdobyte przez Wenecjan. Wówczas Methoi stało się ważnym punktem tranzytowym. Było to również centrum kultury, handlu i wojska. Wenecjanie wznieśli tutaj twierdzę. Pod koniec XIV wieku twierdzę zdobyli Turcy, którzy rządzili miastem aż do pierwszej połowy XIX wieku. Następnie twierdza przeszła w ręce francuskie.

W mieście znajduje się wiele zabytków architektonicznych. Ponadto jest to miasto również atrakcyjne pod względem przyrodniczym. U wybrzeży miasta znajduje się malowniczy archipelag wysepek bogatych w atrakcje turystyczne, takiej jak latarnia morska, czy jaskinia z przepięknymi naciekami. W Methoni najważniejszą atrakcją turystyczną jest twierdza Kastro. Jest to zabytek średniowieczny otoczony prawie ze wszystkich stron morzem. Od strony lądu zamek odgradza fosa. Do zamku prowadzi most. Do dziś zachowały się tutaj ruiny budowli pochodzących z różnych epok. Na okolicznej wysepce znajduje się inny zamek ? Bourtzi. Wybudowany został przez Turków i służył niegdyś jako więzienie.

Źródło zdjęć: 1

Leave a Reply