Dożywocie dla burmistrza Salonik

Były burmistrz Salonik, będących drugim miastem w Grecji, został skażany na karę dożywocia za sprzeniewierzenie funduszy pochodzących z kasy miejskiej. Oprócz niego na taką samą karę zostali skazani sekretarz generalny ratusza oraz skarbnik.

Skazany Vassilis Papageorgopoulos pełnił obowiazki burmistrza Salonik w latach 1999 – 2010. Według sąd prze ten czas zdołał sprzeniewierzyć 18 milionów euro pochodzących z kasy miejskiej. Podczas procesu oskarżony nie przyznał się do winy. Kluczowe w procesie okazały się zeznania jego następcy w ratuszu Jannisa Boutaris. Pogrążyły one całkowicie oskarżonego i umożliwiły jego skazanie.

Tak wysoki wyrok zaszokował cała Grecję a zwłaszcza czwartą władzę. Nikt z dziennikarzy nie spodziewał się tak drakońskich sankcji. Pojawiły się komentarze, że wyrok ma pokazać Europie o poważnym traktowaniu walki z korupcją. Pierwszą jaskółka zwiastując zmiany było skazanie przed tygodniem byłego ministra obrony. Mający 73 lata Akis Tsochatzopoulos został uznany winnym fałszowania zeznania podatkowego. Sąd orzekł wobec byłego ministra 8 lat więzienia, konfiskatę domu znajdującego się pod Akropolem oraz nałożył grzywnę w wysokości 520 tysięcy euro. A to wszystko to nie koniec kłopotów było ministra. Czeka go jeszcze proces w którym będzie oskarżony o przyjmowanie łapówek w okresie swojej pracy w ministerstwie.

Źródło zdjęcia: 1