Różnorodne greckie atrakcje turystyczne

1Karistos to miejscowość grecka położona na wyspie Eubea. Jest to portowe miasto obsługujące połączenia promowe z Atenami. W mieście znajduje się wiele interesujących zabytków i nie tylko, co przyciąga turystów. Miasto posiada rekonstrukcję XIII ? wiecznej fortecy weneckiej. Do pozostałych atrakcji należą między innymi: Ruiny XI ? wiecznego zamku weneckiego, kamieniołom marmuru, XIX ? wieczny gmach miejskiego ratuszu, muzeum z antycznymi rzeźbami, jak i prawosławne klasztory. Ważnym elementem infrastruktury turystycznej jest tutaj również Zatoka Cavo – Doro.

We wschodniej części Grecji znajduje się znajduje się Karies. Jest to miasto związane z kultem religijnym. Znajduje się tutaj katedra, w której usytuowana jest Ikona Matki Bożej. Korfu to natomiast miejscowość położona na wyspie o tej samej nazwie. Należy do archipelagu Wysp Jońskich. Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Liczne zabytki przyciągają chętnych zwiedzenia tego miejsca. Wiele zabytków podczas drugiej wojny światowej uległo zniszczeniu, ale część zachowała się do dziś. Wśród nich warto wymienić między innymi: starożytną świątynię Artemidy, XIX ? wieczny pałac, fortece, czy wiele różnych budynków, pochodzących z czasów rządów brytyjskich czy francuskich.

W północno ? wschodniej Grecji z kolei znajduje się Ksanti. Nad miejscowością górują Rodopy. Miasto zamieszkują i Grecy i muzułmanie. Większość mniejszości narodowościowych stanowią tutaj Turcy. Okoliczny górski krajobraz dodaje malowniczych walorów.

Źródło zdjęć: 1

Korynt i jego atrakcje

1Korynt stanowi miasto portowe znajdujące się na Peloponezie. Obok tego zabytkowego miasta znajduje się kurort turystyczny ? Lutraki. Ruiny starożytnej metropolii usytuowane są nieopodal obecnego miasta. Odnaleziono tutaj ruiny świątyni Apollina wykonanej w porządku doryckim z VI wieku przed naszą erą. Powyżej na stromym wzgórzu znajdował się niegdyś Akrokorynt, gdzie znajdowała się świątynia Afrodyty. Dziś na wzgórzu zauważyć można jedynie pozostałości po średniowiecznym zamku.

Osadnictwo w tym miejscu pojawiło się już w piątym tysiącleciu przed naszą erą. W okresie starożytności miasto stanowiło ważną metropolię grecką. Dochodziło tutaj często do zamachów stanu i zmiany władzy. Kiedy władzę przejął Kypselos miasto przeżyło swój największy rozwój. Głównie rozwinął się tutaj handel oraz rzemiosło. W okresie klasycznym powstała tutaj świątynia Afrodyty. Również w mieście odbywały się igrzyska istmijskie. Po wojnie korynckiej miasto przejęła armia Argos. Powstał także Związek Koryncki. W II wieku przed naszą erą Rzymianie zniszczyli miasto. Odbudowane miasto w I wieku przed naszą erą stało się stolicą kolonii rzymskiej. W okresie bizantyjskim miasto nawiedzały trzęsienia ziemi. Powstały również mury obronne. W kolejnych okresach miasto znalazło się również pod panowaniem Wenecjan oraz Turków osmańskich.

W Koryncie przebywał święty Paweł podczas swoich podróży misyjnych. Podczas swojej drugiej podróży misyjnej do Grecji i Azji Mniejszej założył tutaj gminę chrześcijańską.

Źródło zdjęć: 1

Dawne miasta

1Wrawrona i Dojran to dwa z wielu starożytnych greckich miast. Wrawrona usytuowana jest nad Morzem Egejskim. Kilkanaście wieków przed naszą erą powstał tutaj akropol, który służył ludności przez kilkaset lat. W VI wieku przed naszą erą powstało tutaj sanktuarium Artemidy, jak i starożytne miasto o nazwie Brauron. W miejscowym Muzeum Archeologicznym może poszczycić się wspaniałymi eksponatami.

Dojran z kolei usytuowany jest nad jeziorem o tej samej nazwie. Jest to miasteczko podgraniczne. Miasto powstało w II wieku przed naszą erą. aż do XIV wieku rządzili tutaj Turcy osmańscy. W XVII wieku było to pełne mieszkańców miasto o dużej różnorodności etnicznej. Mieszkali tu Turcy, Grecy, Bułgarzy, jak i inne mniejszości narodowe. Na początku XX wieku nastąpił podział miasta. Jego centrum znalazło się w granicach Serbii, a stacja kolejowa pozostała na terenie Grecji. Wówczas miasto podupadło. W trakcie pierwszej wojny światowej miasto zajęli Bułgarzy. Zbudowali tutaj umocnienia, które trudne były do zdobycia przez wojska Ententy. Dopiero brytyjsko ? greckie oddziały wypędzili stąd Bułgarów w 1918 roku. Natomiast miasto w wyniku walk popadło w ruinę.

Dziś nad jeziorem znajdują się wsie: Nov Dojran, jak i Star Dojran oraz przejście graniczne z Macedonią. Nieopodal również usytuowany jest cmentarz wojskowy, gdzie znajdują się polegli żołnierze walczący podczas pierwszej wojny światowej. Znakomita historia oraz zabytki tych dwóch greckich miast pozwalają zapoznać się turystom z okresami dawnymi, które miały mniejszy lub większy wpływ na losy Grecji.

Źródło zdjęć: 1

Cudowna Agora Grecka

1W Atenach znajduje się najbardziej chyba znana agora ateńska. Na agorze w starożytnej Grecji znajdowało się wiele budynków użytku publicznego, ale nie brakowało tutaj również miejsc kultu. Charakterystyczne zabudowania tworzyły zadaszone kolumnady. Ich celem była zarówno ochrona przed deszczem, jak i przed ostrym słońcem. Usytuowana była u podnóża Akropolu.  Było to miejsce spotkań handlowych, uroczystości, jak i znajdowały się tutaj najważniejsze urzędy. Tak było w okresie klasycznym. Odbywały się tu również sądy, jak i przedstawienia teatralne. Nie brakowało tu również zorganizowanych zawodów sportowych.

Początki agory sięgają około 600 roku przed naszą erą. Wiele znakomitych budowli powstało tutaj zarówno w okresie hellenistycznym, jak i w okresie rzymskim. W III wieku naszej ery miasto zniszczyli Herulowie. Agorę dzieli się na dwie grupy: Agorę Grecką oraz Agorę Rzymską. W Agorze Greckiej obecnie znajduje się Muzeum Agory. Z kolei w Agorze Rzymskiej odbywają się międzynarodowe wydarzenia kulturalne.

W skład Agory Greckiej wchodziło wiele znakomitych budynków. Znajdowała się tutaj zadaszona kolumnada Hermesa, jak i Portyk Malowany. Były tu również inne kolumnady: Stoa Zeusa, Stoa Południowa oraz Stoa Królewska. Natomiast do zespołu świątyń należały: Świątynia Afrodyty Urania, Świątynia Hefajstosa, Świątynia Apollina Patroosa oraz Ołtarz Dwunastu Bogów. Do pozostałych zabudowań należał budynek sądu, Heliaia, Strategeion, jak i Stary oraz Nowy Buleutrion. Znajdowały się tu również: Tolos, Mennica, Studnia oraz Kolonos Agorajos.

Źródło zdjęć: 1

Świątynie ateńskie

1 Odeon Agryppy powstał w I wieku przed naszą erą. była to sala, w której odbywały się przedstawienia teatralne, koncerty oraz wykłady. Był to dwupoziomowy budynek, w którego centralnej części usytuowana była orchestra wraz ze sceną oraz widownią. Orchestra wyłożona była marmurem. Starczyło tu miejsc dla 1000 widzów. Zasadnicze wejście usytuowane było z północnej strony. W II wieku zawalił się dach odeonu. Wówczas przebudowano całą budowlę. Zmniejszono ilość miejsc dla widowni, a stojące u wejścia kolumny zamieniono na posągi. W III wieku odeon został zniszczony w wyniku najazdu Herulów. Z kolei w V wieku na miejscu wcześniejszego odeonu powstał kompleks ceglano ? kamienny, w którym znajdowało się wiele pokoi.

Erechtejon to z kolei świątynia znajdująca się na Akropolu. Posiadała cztery poziomy. Poświęcona była dwóm bóstwom: Posejdonowi oraz Atenie. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu już w okresie starożytnym. Uległa ona niestety zniszczeniu podczas trwających wojen perskich w V wieku przed naszą erą. Na jej ruinach zbudowano nową, która wykonana była w porządku jońskim. Ta świątynia funkcjonowała do VI wieku, kiedy to zaczęła funkcjonować jako kościół chrześcijański. W późniejszym okresie świątynia służyła jako harem w czasach tureckich. Na początku XX wieku podjęto się rekonstrukcji świątyni.

Sama budowla stanowiła interesującą konstrukcję pod względem architektonicznym. Świątynia była wzniesiona na planie prostokąta, a na całość składały się trzy budowle. Do każdej z brył prowadziły osobne wejścia. W centralnym budynku znajdowała się fasada, a przed nią kolumny.

Źródło zdjęć: 1

Twierdze greckie

1Nafpaktos to znakomita miejscowość grecka o wielowiecznych korzeniach. Jest to miasto portowe usytuowane w zachodniej części Grecji. Leży nad Zatoką Koryncką. Podczas pierwszej wojny peloponeskiej panowali tu Ateńczycy. Wówczas port stał się bazą operacyjną Aten. Następnie miasto zajęli Achajowie, a później Filip II Macedoński przekazał je Etolom. Miasto stało się ważną metropolią związku. W okresie Republiki Weneckiej miasto nosiło nazwę Lepanto.

W drugiej połowie XVI wieku miała miejsce tu bitwa morska pomiędzy Świętą Ligą a Turcją. W okolicy zachodniej części portu znajduje się tablica upamiętniająca udział obywateli miasta w tej bitwie. Czasem w rocznicę bitwy odbywa się tutaj impreza z udziałem żaglowców. Wówczas następuje odtworzenie scen z bitwy.

Co więcej, nad samym miastem góruje bizantyjsko ? wenecki zamek. Fragmenty jego murów oraz wież pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza. Posiada sześć poziomów obronnych. Zamek posiadał dobrą fortyfikację skierowaną w kierunku portu. Nieopodal miasta znajduje się słynny most Rio ? Antiro.

Na wzgórzu znajdującym się w Nauplion znajduje się inna interesująca grecka budowla ? zamek Palamidi. Zamek ten wybudowali Wenecjanie w XVII wieku. Następnie od XVIII do XIX wieku znajdował się w rękach tureckich. Twierdza wróciła w ręce Greków dopiero po powstaniu narodowym. Dziś możemy zobaczyć niezniszczone fortyfikacje zamku, który stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. W zamku znajduje się między innymi Muzeum Historyczne.

Źródło zdjęć: 1

Odeon Heroda i świątynia Ateny Nike

2Odeon Heroda jest jedną z najwspanialszych starożytnych budowli. Znajduje się na południowo ? zachodnim stoku Akropolu ateńskiego. Powstał w II wieku na zlecenie Heroda Attyka. Odeon był w stanie pomieścić około 6 tysięcy widzów. Posiadał typowy styl teatru rzymskiego. Duża scena posiadał trzy kondygnacje. Orchestra była okrągła i wyłożona marmurem tworzącym szachownicę. Budynek ten posiadał zadaszenie wykonane z cedrowego drewna. To wszystko dawało doskonałą akustykę.

Nie tylko kiedyś odbywały się tutaj znakomite przedstawienia, ale i dziś odeon służy mieszkańcom Grecji. Raz w roku odbywa się tutaj Festiwal Ateński, w ramach którego można tutaj zobaczyć różnorodne spektakle, czy posłuchać muzyki na koncertach. Odeon otwarty jest tylko w trakcie festiwalu.

Świątynia Ateny Nike to kolejna znakomita budowla Akropolu. Jest to nieduża świątynia wykonana w stylu attycko ? jońskim. Powstała w V wieku przed naszą erą. budynek ten był rekonstruowany, lecz mimo wszystko całość zachowana była w dobrym stanie. Świątynia została zbudowana z marmuru Petelickiego. Na taras prowadziły schody. Kolumny świątyni były rozmieszczone w jednakowych odległościach od siebie. Całość przykryta była dwuspadowym dachem. Świątynia posiadała bogate zdobienia w postaci posągu Ateny Nike posągu Hekate, balustrady, reliefów oraz fryzu. Bogini Nike trzymała w jednej ręce owoc grantu, a w drugiej ? hełm. Reliefy zachowały się w złym stanie. Posąg Hekate znajdował się przy schodach, a balustrada znajdowała się od strony urwiska.

Źródło zdjęć: 1

Greckie starożytne dzieła

1Pinakoteka ateńska jest to starożytne miejsce znajdujące się niegdyś w północno ? zachodniej części Propylejów. Było to miejsce, gdzie odbywała się ekspozycja obrazów. Złożone było z przedsionka, w którym znajdowała się kolumnada wykonana w porządku doryckim oraz z sali o kształcie prostokąta. Dziś miejsce to jest znane jedynie ze źródeł pisanych. W zachodniej części Akropolu znajdował się niegdyś posąg Ateny. Posąg ten wykonał Fidiasz w V wieku przed naszą erą. Posąg posiadał 7 metrów wysokości i połyskiwał w słońcu, stąd tez widoczny był dla zbliżających się okrętów. Bogini posiadała włócznię oraz tarczę. Cały posąg wykonany był z brązu.

Na Peloponezie znajduje się wzgórze Akronauplia, które w okresie starożytnym stanowiło akropol dla miasta Nauplion. W okresie panowania tutaj Bizancjum na wzgórzu powstała twierdza obronna, która z czasem została rozbudowana przez Wenecjan. Kiedy Grecja odzyskała niepodległość, budowla ta pełniła funkcję więzienia. Następnie powstał tutaj hotel. Do hotelu wiodą ruchome schody, które również pokonują tunel biegnący przez zbocze wzgórza.

Większość terenów znajdujących się na wzgórzu stanowią fortyfikacje pochodzące z różnych okresów, które przeplatają się tu z kaktusowym lasem, co stanowi dodatkową atrakcję tego miejsca. U podnóża wzgórza znajdują się również miejskie fortyfikacje. Znakomite widoki można podziwiać z promenady, która wiedzie wokół wzgórza. Częściowo droga poprowadzona jest tunelem. Na wzgórze prowadzi również droga wyposażona w liczne punkty widokowe, skąd można podziwiać nie tylko całe miasto, ale i horyzont morski.

Źródło zdjęć: 1

Partenon

1W centralnej części ateńskiego Akropolu znajduje się znany na cały świat Partenon. Budowla ta powstała w V wieku przed naszą erą. Budowla powstała w porządku doryckim, lecz przeplatają się w niej również elementy jońskie, jak i fryz panatenajski. Partenon wybudowano z białego marmuru pentelickiego. Świątynię otacza kolumnada. Za przedsionkiem znajdował się naos, w którym usytuowany był posąg Ateny Partenos o wysokości 11 metrów. Autorem posągu był Fidiasz. Wnętrze naosu podzielone jest na trzy nawy poprzez dwupoziomową kolumnadę.

Ściany Partenonu ozdobione były ciągłym fryzem jońskim. Znajdowały się tutaj płaskorzeźby przedstawiające sceny związane z Ateną, jak i sceny walk bogów, czy Greków. Każda ściana przedstawiała inną sytuację. Ponadto zastosowano tutaj pierwszy raz w sztuce greckiej styl mokrych szat. Fryz okalał ściany zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Przedstawiał sceny z procesji.

Od V wieku naszej ery nastąpił okres niszczenia świątyni. Wówczas usunięto stąd rzeźby i powstał tutaj kościół chrześcijański. Następnie w XV wieku, kiedy tereny zajęli Turcy osmańscy, kościół chrześcijański zamieniono na meczet. W XVII wieku eksplodował tutaj turecki magazyn prochu, który zlokalizowany był w budynku. To stało się przyczyną ogromnych uszkodzeń Partenonu. W XIX wieku rzeźby, jakie się jeszcze zachowały zostały sprzedane przez Turków do brytyjskiego muzeum. Niektóre z nich trafiły także do Kopenhagi, czy Luwr. Mimo zniszczeń i formy ruin Partenon jest znakomitym greckim zabytkiem.

Źródło zdjęć: 1

Akropol i inne greckie budowle

1Jest to ufortyfikowane wapienne wzgórze, którego wysokość względna wynosi 90 metrów. Już za czasów mykeńskich powstała tutaj cytadela, a w dalszych dziejach wzgórze stało się miejscem kultu. Niegdyś istniejące tutaj świątynie uległy zniszczeniu podczas wojen perskich. Odbudowano je z inicjatywy Peryklesa. Wówczas na wzgórzu powstały takie budowle, jak Partenon, Apteros, Propyleje, Erechtejon oraz sanktuarium Artemidy Brzauronia. Ponadto znajdowały się tu: Pinakoteka oraz Świątynia Ateny Nike. Pinakoteka stanowiła skarbiec oraz zbiór różnych dzieł sztuki. Zarówno Partenon, jak i Świątynia Ateny Nike powstały w V wieku przed naszą erą. Dzieła rzeźbiarskie do Partenonu zaprojektował Fidiasz.

Pierwsze ślady osadnictwa pojawiły się tutaj już w okresie neolitu. W X wieku przed naszą erą powstała cytadela, z której pozostały ślady murów obronnych. Z kolei w VI wieku przed naszą erą powstały Propyleje oraz świątynie. Po zniszczeniu Akropolu nastąpiła odbudowa go w V wieku przed naszą erą. Lata starożytne i średniowieczne to okres upadku Akropolu. W XIX wieku rozpoczęto tutaj prace archeologiczne.

W Grecji na niewielkiej wysepce w Naupolinie znajduje się zamek Bourtzi. Powstał on w XV wieku. Wybudowali go Wenecjanie. Miał on służyć jako ochrona od strony morza. Następnie zamek przeszedł w ręce Turków osmańskich i wówczas pełnił rolę więzienia. W XIX wieku, kiedy zamek zdobyli Grecy, fortyfikacja pełniła rolę fortecy. W XX wieku powstał w nim luksusowy hotel. Dziś zamek mogą zwiedzać turyści.

Źródło zdjęć: 1