Grecja ? kraj różnorodności

1Grecja to górzysty kraj. Różnorodne pasma górskie charakteryzują się odmiennymi walorami krajobrazowymi. Poza górami występują tu znakomite plaże, jak i wiele półwyspów. Grecja obfita jest również w wyspy. Ta wielobarwność krajobrazu, jak i ogromna historia kraju usiana zabytkami antycznej kultury, przyciąga rzesze turystów każdego roku.

Jednym z pasm górskich Grecji jest Bełasica. W paśmie tym znajduje się kopulasty szczyt Tumba o wysokości 1880 metrów nad poziomem morza. Góra zbudowana jest ze skał metamorficznych. Na szczyt ten prowadzi szlak turystyczny od strony bułgarskiej oraz macedońskiej. Na Tumbę dotrzeć możemy z takich miejscowości, jak Skryt, Gabrene, Kljucz oraz Smołari. Charakterystycznym typem roślinności jest tutaj roślinność alpejska. W sierpniu odbywają się tutaj rajdy turystyczne na szczyt. Jest to szczyt graniczny trzech państw: Bułgarii, Macedonii oraz Grecji. W masywie Olimpu znajduje się inny ciekawy szczyt. Jest to Mitikas. Jego wysokość wynosi 2918 metrów nad poziomem morza. jest to najwyższy szczyt Grecji.

Z kolei najdalej wysuniętym punktem Grecji w kierunku południowym jest przylądek Matapan. Tutaj odbyło się wiele bitew poczynając od czasów sprzed naszej ery aż do największej bitwy morskiej odbywającej się podczas drugiej wojny światowej. Miejsce to również związane jest z mitologicznymi wydarzeniami. W miejscu tym odbyła się ostatnia z dwunastu prac Heraklesa. To tutaj heros miał znaleźć wejście do krainy zmarłych, czyli Hadesu. Jego ostatnim zadaniem było sprowadzenie właśnie z Hadesu trzygłowego psa Cerbera, który strzegł dusz zmarłych.

Źródło zdjęć: 1

Dolina pełna historii

1Malownicza dolina o bogatej historii. Nie jedno widziała. Do doliny prowadzi most wiszący dla pieszych i szlak przez bujną roślinność o dziewiczej naturze. W dolinie znajduje się sanktuarium, ale nie tylko. Uwagę tuta również przyciągają dwa legendarne źródła: źródło Afrodyty oraz źródło nimfy Dafne.

Źródło Afrodyty wypływa ze skały wkomponowanej w krajobraz mostu. Źródełko to tworzy niewielki stawik, który znajduje się w otoczeniu drzew laurowych. Legenda mówi, że to właśnie tutaj brała kąpiel Afrodyta przed swoimi spotkaniami z Adonisem. Mówi się, że woda z tego źródełka przywraca młodość. Ponadto także daje szczęście w miłości.

Drugie źródło znajduje się na końcu pieczary, do której prowadzi wąska szczelina skalna. Przez pieczarę prowadzi antyczny kręty chodnik. Patronką tego źródła jest Dafne. Podobno woda pochodząca z tego źródełka korzystnie wpływa na wzrok.

Dolina Tempi miała, jak i do tej pory ma duże znaczenie jako szlak transportowy. Obecnie przez tą dolinę nadal prowadzi główny szlak samochodowy kraju. Ze względu na wąską drogę oraz ciągłą aktywność gór dochodzi tutaj często do licznych wypadków. Tunele drogowe pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa w tym regionie.

Tędy również przebiega szlak kolejowy. Posiada on wiele fortyfikacji, a ze szlaku rozciągają się malownicze widoki. Ten stary szlak służy pieszym jako ścieżki rowerowe. Jednakże nie zmienia to faktu, iż kolej tędy miałaby nie kursować. Mianowicie obecnie znajduje się tutaj nowa trasa kolejowa, dzięki której mogą jeździć szybkie składy kolejowe.

Źródło zdjęć: 1

Urokliwa dolina

1Grecja to nie tylko kraj antycznych cywilizacji oraz malowniczych kurortów nadmorskich. To także kraj o bujnej przyrodzie i wspaniałych dorobkach natury. Przykładem tego może być Dolina Tempi, którą stanowi głęboki wąwóz. Dnem doliny płynie rzeka Pinios. Dolina ciągnie się na długości około 10 kilometrów. Dolina ta w najwęższym miejscu ma jedynie 25 metrów. Dolina posiada wysokie brzegi, które mają postać wysokich urwisk, sięgających nawet 500 metrów. Brzegi doliny porośnięte są przez bujną roślinność.

Przez dolinę prowadzi główna droga z miasta Larisa na wybrzeże. To miejsce jest świadkiem licznych zdarzeń w historii Grecji. Nad rzeką zawieszony jest most przeznaczony dla pieszych. Tędy prowadzi droga do niewielkiego kościoła świętej Paraskewii.

Budowla ta doskonale wkomponowuje się w masyw górski orz roślinność. Wnętrze kościoła ozdobione jest przez malowidła z czasów bizantyjskich. Cechą charakterystyczną kaplicy jest ikona, która przedstawia patronkę. Święta na ikonie trzyma oczy na tacy. Święta zginęła męczeńską śmiercią, stąd też, aby uniknąć hańby prawdopodobnie własnoręcznie pozbawiła się wzroku.

Z doliną wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o powstaniu tej doliny. Dolina powstała w wyniku kłótni Zeusa i Posejdona. Kiedy Zeus cisnął gromem, wówczas rozdzieliły się góry. Następnie Posejdon uderzył trójzębem i do doliny wpłynęła woda.

Ponadto w okolicy sanktuarium znajdują się dwa źródła. Z nimi również związane są legendy. Są to: źródło Afrodyty oraz źródło nimfy Dafne.

Źródło zdjęć: 1